O nas

Nazywam się Bartłomiej Rabij jestem założycielem tego projektu.
Piszę i mówię o Ameryce Południowej i futbolu z tego kontynentu, Hiszpanii, Portugalii i Włoch. Jestem freelancerem. Luźno współpracuję z TVP Sport, Piłką Nożną, Gościem Niedzielnym. Sprzedaję teksty tam gdzie chcą publikować i płacić. Niniejsza strona stanowi bazę i nadbudowę wielu materiałów ukazujących się w popularnych mediach.

Najważniejszym wydarzeniem pracy zawodowej były korespondencje z brazylijskiego mundialu w 2014 roku. Współpracowałem wówczas z WP.pl, Gościem Niedzielnym, RadiemZet.pl i Radiem Chicago.

Przez wiele lat współpracowałem z Tylko Piłką, gdzie prowadziłem stronę poświęcona futbolowi latynoamerykańskiemu. Współpracowałem też z Pulsem Biznesu, Dziennikiem Bałtyckim, Magazynem Futbol. Publikowałem w Charakterach, Focusie Historia, Najwyższym Czasie, Opcji na prawo, Rzeczpospolitej, Wprost, Ozonie, Bussiness Weeku, Bussinesman Magazine i in. W trakcie Euro 2008 byłem wydawcą w tworzącym się wówczas Polsacie News. W 2006 przeszkoliła mnie do pracy komentatora TVP. Moje teksty na temat Brazylii ukazały się m.in. na łamach Newsweeka, Gościa Niedzielnego, Do Rzeczy oraz Zwierciadła.

Jestem też jedynym polskim dziennikarzem, który współpracował z telewizją Globo, która w Brazylii jest tym co grupa TVN, Cyfra Plus i Polsaty oraz Agora i  razem wzięte.

O brazylijskiej piłce i piłce w ogóle miałem okazję wypowiadać się m.in w: Radiu Litoral (Santos/Sao Vicente), Radiu Dla Ciebie, Orange Sporcie, Superstacji, Kronice Sportowej I programu Polskiego Radia, Tok Fm, II programie Polskiej Radioa, Polskim Radiu 24, a przede wszystkich w programach pana Dariusza Rosiaka.

Skomentowałem ponad 1500 meczów piłkarskich w telewizji SportKlub. Liga brazylijska, liga argentyńska, Copa Libertadores, portugalska Liga NOS, hiszpański Copa del Rey, niemiecka Bundesliga były największymi osiągnięciami. Liga sebska, belgijska Jupiler Pro League, Championship, FA Cup, Carling Cup, liga austriacka też nieraz się trafiały…
W 2016 kometowałem mecze Copa America Centenario oraz turnieju olimpijskiego kobiet i mężczyzn dla TVP Sport.

W 2014 roku napisałem kilka tekstów do nowej 46 tomu Encyklopedii Piłkarskiej Fuji.

Dzięki komu?

Miało nie być patosu ale nie mogę nie wspomnieć, że przez ojca, który zaraził mnie pasją do Ameryki Południowej i latynoamerykańskiej piłki. Ojciec widział Santos w Chorzowie w 1960. Ja równo pół wieku później, na Vila Belmiro podczas powitalnego meczu Robinha, kiedy wracał z Manchesteru City by za chwilę szykować się do transferu do Milanu.

Radio Brazylia musiało więc wystartować w 100 rocznicę urodzin tego wielkiego, brazylijskiego klubu.

Radio Brazylia jest ukłonem w stronę mojej rodziny mieszkającej od 70 lat w Brazylii. Owoce mojej przyjaźni z Denisem Rabijem i jego rodziną (Evelyn e melhor pingponguista no Brasil!) pewnie nieraz zobaczycie, bo to dzięki nim dotarłem i pewnie dotrę do miejsc, w których Polacy bardzo rzadko bywają.

Radio Brasileirao pewnie nie powstałoby gdyby mój pierwszy nauczyciel portugalskiego i serdeczny przyjaciel Cleidson dos Anjos i jego żona Ula. Cleidson był pierwszym Brazylijczykiem, który nie interesował się futbolem ale otworzył mi oczy na wiele innych smaków Brazylii, którymi wciąż nasycić się nimi nie mogę!

Na różnym etapie przygotowań do projektu, który chodził mi po głowie od lat, pomagało mi swoją wiedzą na temat Brazylii, futbolu i Ameryki Południowej oraz informatyki wielu ludzi, od rodziny Shinzato, przez Rodolfo Carvalho, Danilo Henrique po Piotra Łaszewskiego i innych, w tym autorów moich ulubionych książek, audycji i komentarzy.

*****

Zespół
W 2016 roku trzeba dopisać nowy podrozdział. RadioBrazylia ma współpracowników, którzy w chwilach gdy się urlopuję albo wykonuję zlecenia poza domem utrzymują ruch na stronie. Bez nich strona wielokrotnie by już umarła. Zatem Wielki Dzięki Panowie!

Polones wymyśla konkursy, w których można wygrać wspaniałe nagrody prosto z Brazylii.
GSP prowadzi typera i pomaga w sprawach technicznych.
Robson od czasu do czasu gości na łamach strony pisząc teksty.

 

Polecamy

Tagi