Boliwia traci punkty walkowerami

FIFA ukarała Boliwię odjęciem punków za mecze z Peru i Chile. Oznacza to, iż górale praktycznie wypadli już z gry o awans do mistrzostw świata w Rosji. Światowa federacja skorygowała 0-0 z Chile  i 2-0 z Peru na 0-3. Dzięki tej korekcie Chile i Peru zyskały po trzy punkty czyli Peru zachowało teoretyczne szanse na awans (11 pkt po 11 kolejkach) a Chile zrównało się z Argentyną (po 16 punktów) i wskoczyło na piąte miejsce w tabeli. Miejsce premiowane barażami.

Za co ukarano Boliwię? Za wystawienie do składu Paragwajczyka Nelsona Cabrery bez przekazania odpowiednich dokumentów potwierdzających obywatelstwo boliwijskie. Sprawa kuriozalna bo Cabrera urodził się, wychował i karierę piłkarską zaczął w Paragwaju (nie ma żadnych boliwijskich korzeni), a do Boliwii trafił dopiero w wieku 29 lat po wojażach w Rumunii, Chile i Chinach. Trzy i pół roku po przybyciu do nowego kraju dostał powołanie do reprezentacji Boliwii, ale paragwajskie media od początku informowały, że boliwijska FBF nie dochowała staranności przy zgłaszaniu zawodnika.

Strata punktów i 12 tys CHF wywołała kryzys w boliwijskiej federacji futbolu. Do dymisji podał się I wiceprezydent Marco Paredo i odpowiedzialny za kwestie finansowo-administracyjne Cliver Rocha. Szef FBF twierdzi, że skandal wydarzył się poza jego plecami i nie ma zamiaru złożyć mandatu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *